top of page
Søg
  • anmeldelse og photo : Savas Karakaplan

FCK Danske Mestre

FCK, sidste års mestre gentager sejren og bliver danske mestre i fodbold i 2017.

photo: Savas karakaplan

efter 3 års pause vandt FCK guldet i 2016 og to år i træk blev holdet danmarksmestre. FCK har vundet DM guld 12 gange.

FCK har mange fans med anden etnisk baggrund som er med til at støtte deres hold. Både i social media og i stadium bemærkes at antallet af FCK fans som jubler over sejren vokser enormt.

F.C. København blev stiftet den 1. juli 1992 som en overbygning af Danmarks ældste klub Kjøbenhavns Boldklub (KB) og Boldklubben 1903 (B 1903). Begge klubber havde problemer, hvilket var årsagen til overbygningsløsningen. KB tjente ikke nok til at spille på sin hjemmebane, Idrætsparken og havde siden midt i firserne haft sportslige problemer, som skabte bange anelser for klubbens fremtid, og B 1903 var utilfredse med deres gammeldags stadion, og man var bange for at klubben ville få fatale problemer med økonomien, hvis klubbens mæcen, Alex Friedmann, stoppede. I slutningen af 80’erne forhandlede KB, B 1903, Frem, Lyngby Boldklub og Fremad Amager om at lave et nyt københavnsk storhold med et nyt moderne stadion som hjemmebane. KB og B 1903 endte med at være de to klubber i overbygningen som fik navnet F.C. København, hjemmebanen blev det ombyggede stadion PARKEN, bestyrelsesformand blev OL-helten Harald Nielsen, og man besluttede, at klubben skulle træne på KB's baner på Peter Bangsvej, Frederiksberg.

FCKs første landsholdsspiller Torben Piechnik' var med til at vinde EM.

Klubben havde en god trup med bl.a. de tidligere landsholdsspillere Ivan Nielsen, Pierre Larsen og Michael Manniche, og i den første sæson vandt man danmarksmesterskabet. Mesterskabet blev sikret på Brøndby Stadion mod Brøndby IF i en spændende kamp der endte 3-2 til FCK. Senere er FCK blevet Brøndby IF’s største rival til mesterskabet, og hver gang de spiller mod hinanden følger mange med i TV eller på tribunen. Opgørene kaldes Slaget om København eller Nyklassikeren/New Firm.

Seneste blogindlæg

Se alle
bottom of page